Kas ir skijorings?

Visi zina tādus ziemas sporta veidus kā slēpošana, snovbords, bobslejs, skeletons un citus, kuros regulāri notiek pasaules līmeņa sacensības, kas tiek pārraidītas televīzijā, bet ziemas sporta veidu ir daudz vairāk. Viens no interesantākajiem un atšķirīgākajiem ir skijorings, kas var būt arī ļoti labs brīvā laika pavadīšanas veids ziemā.

Skijorings tiek uzskatīts par vienu no slēpošanas veidiem, bet patiesībā tas ir ziemas sporta veids, kurā ir apvienota distanču slēpošana ar suņu pajūgu sacensības. Nav īsti zināms, cik šis sporta veids ir sens, jo šāda tehnika (dzīvnieki, kas aiz sevis velk slēpotāju) tika izmantota jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu, bet, tieši kā sporta veids, tas ir parādījies samērā nesen. Par šī ziemas sporta veida dzimteni tiek uzskatīta Norvēģija un arī pats nosaukums ir cēlies no norvēģu valodas ar nozīmi „slēpju braukšana”.

Šādas aktivitātes ātri vien izplatījās arī citviet pasaulē un tam sāka izmantot arī citus dzīvniekus, piemēram, zirgus, ponijus, ziemeļbriežus utt. Mūsdienās slēpotāja vilkšanai tiek izmantoti ne tikai dzīvnieki, bet arī motorizēti transporta līdzekļi, piemēram, automašīnas, sniega motocikli, un pat lidmašīnas.

Gan zirgu skijorings, gan suņu skijorings mūsdienās ir profesionāli sporta veidi, kuros notiek sacensības, gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, bet tas var būt arī labs brīvā laika pavadīšanas veids ziemā. Suņu skijorings ir diezgan populāra ziemas aktivitāte Skandināvijā. Lai ar to nodarbotos , jums pat nav jābūt ļoti labam slēpotājam un jūsu vilcējam obligāti nav jābūt trenētam sacīkšu šķirnes sunim. Ja tas nav profesionāls sports, pietiek ar to, ka jūsu suns ir vesels un aktīvs, jo viņam netiks uzlikta pārāk liela fiziska slodze. Arī slēpotājs pats pieliek spēkus, lai notiktu kustība uz priekšu, suns nav vienīgais darba darītājs. Ja vēlaties ar savu suni izmēģināt skijoringu, vispirms gan vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu, lai noskaidrotu vai jūsu suņa veselības stāvoklis ir pietiekoši labs, šādām aktivitātēm.

Ja jūs esat gatavas sākt nodarboties ar skijoringu, tas gan vēl nenozīmē, ka arī jūsu suns tam ir pilnībā gatavs. Var gadīties, ka suns negrib visu laiku ievērot vienmērīgu, taisnu distanci. Ja tā, tad jums savam sunim ir jāiemāca, bet tikai izmantojot saudzīgas metodes. Piemēram, pirms skijoringa dodaties kopīgā skrējienā.

Ja ar skijoringu nenodarbojaties profesionāli, nav nepieciešams arī speciāls, dārgs aprīkojums. Vienīgais, kas jāiegādājas ir jostas un stiprinājumi. Protams, profesionāli sportisti izmanto arī īpašas slēpes, bet vienkārši atpūtai tas nav nepieciešams. Var izmantot arī parastas distanču slēpes. Ja jūsu suns ir ar īsu spalvu, kā, piemēram, dalmācietis, viņam būs nepieciešams arī speciāls apģērbs, lai aukstajā ziemas laikā viņam nesaltu.

Ar skijoringu, tāpat kā ar jebkuru citu sporta veidu, ir jāsāk nodarboties palēmām. Gan pašam slēpotājam, gan sunim ir jāpierod pie slodzes un ātruma. Sākumā jābrauc lēnām un īsas distances. Jāuzmanās arī no citiem slēpotājiem un skijoringa braucējiem, jo šādā veidā jūsu ātrums būs daudz lielāks nekā vienkārši slēpojot un pastāv lielāka sadursmes iespēja. Jāatceras, arī, ka ar skijoringu nevajadzētu nodarboties labiekārtotās distanču slēpošanas trasēs, jo tas var sabojāt sniga segumu un traucēt distanču slēpotājiem.

Ja vienkārša slēpošana jums ir apnikusi, varbūt ir vērts izmēģināt skijoringu. Tas būs jauns, interesants piedzīvojums, kas ar laiku var kļūt par jūsu iecienītāko ziemas sporta veidu.